kurumsal web tasarımı, hazır site paketleri, seo optimizasyonu, web projeleri, hosting, domain, grafik, fotografcılık, google adwords, danışmanlık, tanıtım hizmetleri, bursa

Domain nedir

Domain nedir, neden doman almamız gereklidir, ip ve dns arasındaki bağlantı nedir, domain adresi alma süreleri ne kadardır

Domain (Alan Adı)

Bir web sitesinin internetteki adresine domain denir. Domain adresleri internet sitelerine ip adresleri yazarak ulaşmak yerine direk site ismini yazarak ulaşmak amaçlı kullanılır.

Web sitelerinde kullanılan domainler kolay okunuşlu, anlamlı ve hatırlaması kolay olması önemlidir. Bunun en büyük sebebi müşterilerinizin veya sitenize ulaşmasını istediğiniz kullanıcıların daha sonrasında sitenizi daha kolay hatırayabilmeleri için önemlidir. Ayrıca hizmet verdiğiniz sektöre veya hizmete yakın bir domain adresinin web sitenize verilmesi google gibi arama motorlarında ön sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Biraz teknik bilgi vermemiz gerekirse;

Domainlerin internet üzerinde tanımlı olabilmeleri için ip adreserine (numaralarına) ihtiyaç duyarlar. İnternet üzerinde kullanılan her bilgisayar bir ip adresine sahiptir. İp adresleri sayesinde bilgisayarlar birbirlerine bağlantı kurarlar. Bizim yani son kullanıcıların domain adresleri yerine ip adreserini yazmamamızın en büyük sebebi ip adresleri çok uzun ve karışık yapılı olmalarıdır ve aynı zamanda hatılanmalarıda oldukça zordur. (IP => Internet Protocol)

DNS nin türkçe karşılığı domain isimlendirme sistemi olarak geçer. Bu sistemin geliştirlme sebebi ip adresi ile domain adresinin birbiri ile bağlantısını sağlayabilmektir. Buda bize her domain adresinin bir ip adresine sahip olduğunu gösterir.

Bazı domain uzantıları web sitesinin yapılma amacına göre isimler almışlardır. İlk başlarda birkaç tane iken şimdi bu sayı yüzleri bulmuştur.

com : Ticari kuruluşlar için

net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için

org : Dernekler, Organizasyonlar için

gov : Devlet kuruluşları için

edu : Eğitim kuruluşları için

mil : Askeri kuruluşlar için

ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

tv uzantısı yabancı bir ülkeye ait bir uzantıdır. (tr uzantısının türkiyeye ait olması gibi) Ancak televizyon kanalları tarafına çok fazla kulanımaktadır.

Domain adresleri alırken aslında domain adreslerini satın almıyoruz bu domain adreslerini kullanabilmek için kiralıyoruz. tr uzantılı alan adı Türkiye de ODTÜ tarafından dağıtılmaktadır. Bir alan adını en az 1 yıl en fazla 10 yıl kiralayabiliriz. Aynı şekilde tr uzantılı bir alan adını ise en az 1 en fazla 5 yıl kiralayabiliriz.

deneme