kurumsal web tasarımı, hazır site paketleri, seo optimizasyonu, web projeleri, hosting, domain, grafik, fotografcılık, google adwords, danışmanlık, tanıtım hizmetleri, bursa

Hosting Nedir

Hosting nedir ve hosting çeşitleri nelerdir

Hosting internet sitesinde bulunan içeriklerin internet kullanıcılarının ulaşabileceği bir bilgisayarda bulunmasıdır. Binlerce kullanıcının aynı anda erişimini sağlamak amacıyla bu sistemler özel olarak üretilir. Bu üretilen bilgisayarlara web sunucuları adı da verilir. Aslında hosting adı altında aldığımız her ürün web sunucusunda ayrılmış bir alanı simgelemektedir.

Fiyatı ve performansı etkileyen temel hosting özellikleri:
• Hosting Depolama Alanı
• Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği
• Sunucu İşletim Sistemi Tipi (Windows, Linux, Unix, Centos, Redhat, FreeBSD)
• Veri Tabanı Desteği (MySQL, MSSQL, Access, ...)
• Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, ...)
• SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo,...)
• Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP, ...)

Barındırma Türleri

Shared Hosting / Paylaşımlı

Bir sunucu üzerinde birden fazla hosting hizmetinin verilmesine denir. Sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre barındırılan hosting sayısı belirlenir.

Co-Location / Sunucu Bulundurma

Bu hizmeti almak istiyorsanız eger; sunucu bant genişliği veya sunucu trafigi, elektrik ücreti, istege bağlı kurulum ücreti, kurulacak yazılım ve lisansların da ücretleri anlaşmaya bağlı olarak sizin karşılamanız gerekecektir. Ayrıca fiziksel olarak sunucuyu çalışır durumda Data Center a teslim etmek durumundasınız.

Reseller / Bayi

Shared Hosting / Paylaşımlı sunucularda da bu hizmeti alabilirsiniz. Alacağınız hizmet hosting paketi bayi paketi veya reseller adı altında bulunmaktadır ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır. Burada ki tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden açabilmenizdir.

Dedicated Hosting / Kiralık Sunucu

Sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir. Bazı firmalar bu hizmetin anlaşmasını sözleşme bitiminde sunucunun size ait olacağı tahüdünü verebilirler. Ayrıca fiziksel makinanın ortalama maliyetini, buna bağlı olarak bant genişliği ve elektrik ücretini ayrıca ödersiniz.

deneme